Matteproblem vecka 19

Ursäkta, på grund av tekniska problem publicerades inte den här gåtan i tid. Så nu kommer den en vecka försenat och veckans problem kommer att komma senare i veckan. Skriv till mig om ni vill ha extra betänketid på det här problemet.

Mattebloggen har en inofficiell tävling i att lösa matematikproblem. Skicka in din lösning med motivering till valentina.chapovalova@gmail.com, så har du chansen att vara med på topplistan och vinna priser. Har du någon fråga om veckans problem, posta den i kommentarerna eller maila mig. Lycka till!

En fotboll är hopsydd av 32 lappar: vita sexkanter och svarta femkanter. Varje svart lapp gränsar till bara vita, varje vit lapp gränsar till tre vita och tre svarta lappar. Hur många vita lappar finns det i en fotboll?

Leave a Reply